BG46DEMI92408400044821 - IBAN за преводи от местни данъци и такси в лева;
BIC: DEMIBGSF
Адрес на Търговска Банка “Д” АД – Финансов център - гр.Кърджали, ул.”Републиканска” №1
НОВИНИ
[09 Декември 2011]
Проект на ПРАВИЛНИК ЗА ОРГАНИЗАЦИЯТА И ДЕЙНОСТТА НА ОБЩИНСКИ СЪВЕТ, НЕГОВИТЕ КОМИСИИ И ВЗАИМОДЕЙСТВИЕТО МУ С ОБЩИНСКАТА АДМИНИСТРАЦИЯ
Чл.54/1/ Комисиите могат да провеждат съвместни заседания, когато се разглеждат общи въпроси. Тези заседания се ръководят по споразумение от един от председателите.
/2/ При съвместни заседания всяка комисия взема поотделно своето решение по обсъждания въпрос. При различни становища всяка комисия изготвя свое самостоятелно становище, което представя на Общинския съвет.
Чл.55 Становищата на постоянните комисии се докладват от техните председатели или от определен от тях член пред Общинския съвет.
Чл.56/1/ За заседанията на постоянните комисии се води съкратен протокол, в който се отбелязват всички взети становища, както и проектите за Решения на Общинския съвет.
/2/ Протоколът се подписва от председателя и присъстващите членове на комисията, а становищата само от председателя на комисията. Копие от протокола се представя на Председателят на Общинският съвет, след приключване на заседанието на комисията
/3/ По разглежданите въпроси комисиите приемат доклади, становища, предложения и препоръки, които се предават в Общинския съвет и на съответните заинтересувани лица.
/4/ Ако докладната записка, включена в дневния ред на комисията, не се докладва от вносителя или от упълномощено от него компетентно лице, комисията не е задължена да взема становище по нея.
Чл.57 /1/ Временни комисии се създават с решение на Общинския съвет по конкретен повод, за проучване на отделни въпроси и за провеждане на анкети.
/2/ Задачите, числеността, съставът, срокът на дейност и финансовите средства на временните комисии се определят от Общинския съвет.
/3/ Правилата за работа на постоянните комисии се прилагат и по отношение на временните комисии.
/4/ Временните комисии преустановяват дейността си с изготвяне на отчет и с решение на Общински съвет.
Чл.58. /1/ При необходимост в работата си постоянните и временните комисии могат да привличат външни лица като експерти и консултанти, по предварително определени и приети от общинския съвет критерии и условия .
/2/ Експертите и консултантите по ал. 1 работят на обществени начала.
/3/ В случаите, когато е необходимо, задълженията и възнаграждението на експерта или консултанта се определят с договор, сключен с кмета на общината по предложение на председателя на общинския съвет.
Глава осма
ЗАСЕДАНИЯ НА ОБЩИНСКИ СЪВЕТ
Чл.59/1/Общински съвет Джебел заседава в залата на общината или на друго място, определено от неговия председател, не по-малко от 9 пъти годишно.
/2/ Общинския съвет се свиква на заседание от неговия председател:
1. по негова инициатива;
2. по искане на 1/3 от общинските съветници;
3. по искане на 1/5 от избирателите в общината;
4. по искане на областния управител.
/3/ В случаите по ал. 2, т. 2, 3 и 4 председателят на общинския съвет свиква заседание, което се провежда в 7-дневен срок от внасяне на искането. След изтичането на този срок, ако заседанието не бъде свикано от председателя, то се свиква от вносителя на искането и се провежда в 7-дневен срок от свикването.
/4/ Уведомяването на общинските съветници за заседанията се извършва по телефона или с покани, изпратени на посочен от тях адрес 5 дни преди заседанието от звеното по чл.29а, ал. 2 от ЗМСМА. Поканата се публикува и в интернет сайта на Община Джебел, и съдържа деня, часа, мястото и проект за дневния ред на заседанието.
/5/ Копия от всички постъпили материали по предварително обявения дневен ред са на разположение на Общинските съветници при звеното по чл.29а, ал. 2 от ЗМСМА на Общински съвет Джебел от момента на поканата.
/6/ Писмени материали с особено голям обем, като програми, концесионни анализи и други подобни, с изключение на проекта и отчета на общинския бюджет, се предоставят за ползване от общинските съветници в канцеларията (звеното по чл.29а, ал. 2 от ЗМСМА) на Общинския съвет.
Чл.60./1/ Общинският съвет заседава в работен ден от седмицата, определен от председателя на Общински съвет от 10 до 18 часа.
/2/ При събития, за които се налага спешно свикване на Общински съвет, председателят насрочва извънредно заседание, на което се обсъжда само събитието, по повод на което се провежда заседанието. Материалите за извънредното заседание могат да бъдат раздадени и на самото заседание. Уведомяването на общинските съветници за това заседание се извършва 24 часа преди заседанието, по телефона, като за това се съставя протокол от техническия секретар.
Чл.61. /1/ Заседанията на Общинския съвет са публични. Общинският съвет може да реши някои от заседанията да се проведат при закрити врати.
/2/ Лица, които не са общински съветници, могат да присъстват по реда, определен от председателя, като заемат специално определените за тях места. По време на заседанията те са длъжни да спазват установения ред.
/3/ При безредие сред публиката председателят въдворява ред и може да разпореди да бъдат отстранени отделни граждани или всички външни лица.
Чл.62 /1/ Заседанията на Общинския съвет са закрити, когато важни държавни или обществени интереси налагат това.
/2/ Предложението за закрито заседание могат да направят председателят на Общинския съвет, всеки един от общинските съветници или кмета.
/3/ При постъпило предложение за закрито заседание председателят поканва всички външни лица да напуснат залата. След като изслуша мотивите на вносителя на предложението, Общинският съвет го обсъжда и гласува. Съобразно резултата от гласуването заседанието продължава като закрито или открито.
/4/ Решенията, взети на закрито заседание, се обявяват публично по общия ред.
Чл. 63. (1) Откритите заседания на Общинския съвет могат да бъдат предавани пряко или чрез излъчване на репортажи по електронните средства за масово осведомяване по тяхно искане или по покана на председателя.
/2/ Представителите на медиите, желаещи да отразяват заседанието на Общинския съвет се регистрират в нарочен дневник при техническия секретар на Общинския съвет непосредствено преди започване на заседанието.
/3/ Пряко предаване на заседания се излъчва с решение на Общинския съвет.
Чл.64./1/ Председателят открива заседанието, ако присъстват повече от половината от общия брой на общинските съветници. Присъствието на Общинските съветници се отразява в присъствената книга.
/2/ Проверка на кворум се извършва след всяка почивка или прекъсване на заседанието, както и със самото гласуване. Проверка на кворума се извършва и когато общински съветник или група съветници изрази мнение, че в залата не е налице необходимия кворум.
/3/ Председателят прекратява заседанието, когато в залата няма необходимия кворум.
/4/ Председателят закрива заседанието при изчерпването на дневния ред.
Чл.65 /1/След откриването на заседанието от председателя на Общинския съвет се пристъпва към обсъждане и гласуване на проекта за дневен ред. В него могат да бъдат включени и въпроси извън предварително обявения проект, когато за такова предложение гласуват най - малко две трети от общия брой на общинските съветници. За тези въпроси от дневния ред не важи изискването да са разглеждани от постоянна комисия на Общинския съвет.
Чл.66 /1/ Председателят на общинския съвет ръководи заседанието и дава думата за изказване.
/2/Въпросите от дневния ред и проектите за решения се докладват на заседанието от председателите на постоянните комисии, кмета на Общината или негов заместник или упълномощено от него лице.
/3/ Общинският съветник се изказва след като председателят му предостави думата.
/4/ Думата се иска от място с вдигане на ръка.
/5/ Председателят на Общинския съвет дава думата за изказвания до 5 минути на ръководителите на политическите представителни групи, а при тяхното отсъствие - на заместниците им или на упълномощен от тях общински съветник, когато я поискат, в рамките на дискусиите по дневния ред и времето, определено на политическите представителни групи.Таково право имат и съзетниците, които не членуват в група.
Чл.67. /1/ По процедурни въпроси думата се дава веднага, освен ако има направени искания за реплика, дуплика или за обяснение на отрицателен вот.
/2/ Процедурни са въпросите, с които се възразява срещу конкретно нарушаване на реда за провеждане на заседанията, предвиден в този правилник, или които съдържат предложения за изменение и допълнение на приетия ред за провеждане на заседанието, включително тези за:
1. прекратяване на заседанието;
2. отлагане на заседанието;
3. прекратяване на разискванията;
4. отлагане на разискванията;
5. отлагане на гласуването;
6. проверка на кворума.
/3/ Процедурните въпроси се поставят в рамките на не повече от 2 минути, без да се засяга същността на обсъждания въпрос.
Чл.68 /1/ Когато е постъпило процедурно предложение, думата се дава на един общински съветник, който не е съгласен с него. Предложението се поставя веднага на гласуване, без да се обсъжда.
/2/ Когато е постъпило предложение за прекратяване на разискванията, то не се обсъжда. Думата се дава еднократно на представител на политическата представителна група, която не е съгласна с предложението за прекратяване.
Чл.69 Когато има предложение за отлагане на разискванията, се прилагат правилата на предходния член. При предложения за прекратяване на разискванията или за отлагането им най-напред се гласува предложението за прекратяване на разискванията.
Чл.70 /1/ Заседанието може да бъде прекратено или отложено с решение на Общинския съвет по предложение на председателя или на политическа представителна група.
/2/ Когато са постъпили предложения за прекратяване на заседанието или за отлагането му, първо се гласува предложението за прекратяване на заседанието.
Чл.71/1/ При шум или безредие, с което се пречи на работата на общинските съветници, или когато важни причини налагат, председателят може да прекъсне заседанието за определено време.
/2/ Всяка политическа представителна група може да поиска прекъсване на заседанието до 15 минути веднъж на заседание. Председателят прекъсва заседанието веднага след като това бъде поискано и определя продължителността на прекъсването.
Чл.72.Общинските съветници говорят от трибуната или от работните им места по обсъждания въпрос до 5 / пет /мин.
Чл.73./1/ Когато изказващият се отклонява от обсъждания въпрос, председателят го предупреждава и ако нарушението продължи или се повтори, му отнема думата.
/2/ Общинският съветник не може да говори по същество повече от един път по един и същи въпрос, освен ако не се налага изясняване на изказването.
Чл. 74. /1/ Общинският съветник има право на реплика.
/2/ Репликата е кратко възражение по съществото на приключилото изказване. Тя се прави веднага след изказването и не може да трае повече от 2 минути.
/3/ По едно и също изказване могат да бъдат направени най-много 3 реплики.
/4/ Не се допуска реплика на репликата. Общинският съветник, към когото е отправена репликата, има право на отговор (дуплика) с времетраене до 2 минути след приключване на репликите.
Чл.75 Общинският съветник има право на лично обяснение до 3 минути, когато в изказване по време на заседанието е засегнат лично или поименно. Думата за лично обяснение се дава в края на заседанието по ред, определен от председателя на съвета.
Чл.76/1/Кметът, заместник-кмета, секретарят на общината, , кметовете на кметства и кметските наместници могат да участват в обсъждането на предложени от тях проекти за решения, както и по въпроси касаещи населеното място, за което отговарят.
/2/Председателят на ОбС дава думата за изказване на кмета на Общината по негово искане.
/3/ Председателят на ОбС дава думата за изказване на кметовете на кметства по тяхно искане при обсъждане на въпроси, отнасящи се до съответните кметства или населени места.
Чл.77 /1/ Решенията на Общинския съвет се вземат с явно гласуване с мнозинство повече от половината от присъстващите съветници, освен в случаите в които със специален закон е определено друго мнозинство. Общинският съвет може да реши гласуването да бъде тайно.
/2/ Гласуването е лично. Гласува се "за", "против" или "въздържал се".
/3/ Явното гласуване се извършва чрез:
1.вдигане на ръка или електронно гласуване, след въвеждане на електронна система за отчитане на вота..
2.саморъчно подписване;
3.поименно гласуване чрез прочитане имената на общинските съветници по азбучен ред, които отговарят "за", "против", "въздържал се"
/4/ При липса на друго решение за всеки конкретен случай явното гласуване се извършва с вдигане на ръка.
/5/ Тайното гласуване се извършва с бюлетини.
Чл.78.Предложение за поименно гласуване, за гласуване чрез саморъчно подписване или за тайно гласуване може да бъде направено от всеки общински съветник или от политическа представителна група. Предложението се поставя на гласуване без разисквания. Изслушва се по един общински съветник от политическа представителна група, която не е съгласна с направеното предложение.
Чл.79 /1/ Гласуването започва непосредствено след обявяването му от председателя.
/2/ От започването на процедурата по гласуване до приключването й не се допускат изказвания.
Чл.80 /1/ Гласуването се извършва по следния ред:
1. предложения за отхвърляне;
2. предложения за отлагане за следващо заседание;
3. предложения за заместване;
4. предложения за поправки;
5. обсъждан текст, който може да съдържа и одобрени вече поправки;
6. предложение по същество.
/2/ Когато има две или повече предложения от едно и също естество, те се гласуват по реда на постъпването им.
Чл.81 /1/ Предложението се смята за прието, ако за него са гласували повече от половината от присъстващите общински съветници, освен ако в закон не е предвидено друго.
/2/ Решенията на Общинския съвет по чл. 21, ал. 1, т. 1, 2, 3, 6, 7, 8, 9, 10, 16, 17, чл. 20, по чл. 21а, ал. 3 и чл. 45 ал.2 от ЗМСМА се вземат с мнозинство повече от половината от общия брой на съветниците.
Чл. 82 (1) Резултатът от гласуването се обявява от председателя веднага.
/2/ Когато процедурата по гласуването или резултатът от него бъдат оспорени от общински съветник или заинтересовано лице , присъстващо на заседанието, веднага след приключването му, председателят може да разпореди то да бъде повторено. Резултатът от повторното гласуване е окончателен.
Чл. 83 /1/ За всяко заседание на Общинския съвет се води протокол, който се подписва от протоколиста и от председателя на съвета най-късно 5 дни след заседанието.
/2/ Към протокола се прилагат протоколите за произведеното тайно, саморъчно подписано или поименно гласуване и материалите от дневния ред .
Чл. 84 Общинските съветници могат да преглеждат протоколите от заседанията и да искат поправянето на грешки в тях в 7-дневен срок от деня на заседанието. При спор въпросът се решава от съвета на следващото заседание.
Чл.85. /1/ Поправки на очевидни фактически грешки в приети актове на Общинския съвет, които нямат характера на административни, се извършват след мотивирано писмено искане на общински съветник по нареждане на председателя на Общинския съвет, след консултации с вносителя и докладчика и се обявяват пред Общинския съвет на следващото заседание.
/2/ Поправки на очевидни фактически грешки в административни актове на Общинския съвет се извършва по реда, предвиден в Административнопроцесуалния кодекс.
.
Глава девета
ВНАСЯНЕ, ОБСЪЖДАНЕ И ПРИЕМАНЕ НА ПРОЕКТИ ЗА РЕШЕНИЯ И ДРУГИ АКТОВЕ
Чл.86. /1/ ОбС приема наредби правилници, решения и инструкции по въпроси от местно значение при условия на чл. 21 от ЗМСМА .
/2/ Право на инициатива на проектите по ал.1 имат общинските съветници, кметът на община, заместник-кметът и секретарят на общината. Проектът за годишния бюджет на община се внася от кмета на общината. Предложенията трябва да съдържат:
1.информация за целесъобразността и законосъобразността необходима за вземане на правилно решение .
2.Проект за решение, придружено със становище или съгласувано с юриста на Общинската администрация, когато предложенията са направени от нея.
/3/ Постъпилите предложения, молби и сигнали от граждани до Общинския съвет, окомплектовани с всички необходими документи, Председателя на Общинския съвет разпределя за обсъждане до съответната по компетентност комисия към Общинския съвет в 7 дневен срок от постъпването им.
/4/ В срок, определен от Председателя на Общинския съвет, комисията разглежда постъпилите материали и приема проект за решение по тях, след което Председателят на Общинския съвет ги включва в дневния ред на следващото заседание.
Чл.87 /1/Наредбите се издават за прилагане на отделни разпоредби на нормативен акт с по висока степен .
/2/ С инструкция ОбС дава указания относно прилагане на нормативен акт издаден от Общинския съвет или чието изпълнение трябва да се обезпечи.
/3/ По останалите въпроси от компетенцията му, Общинския съвет се произнася с решение.
Чл.88 /1/ Проектите за правилници, наредби и инструкции се внасят за разглеждане в Общинския съвет от лицата по чл.86, ал. 2.
/2/ Председателят на ОбС разпределя проектите за обсъждане от съответните комисии в 7 дневен срок от постъпването им.
/3/ След обсъждане на проекта за правилник, наредба или инструкция в комисиите, Председателя на ОбС ги включва в проекта за дневен ред на следващото заседание.
/4/Проектите за наредби се приемат на едно или две четения в рамките на различни заседания .
/5/На първо четене проектът се обсъжда и гласува като цяло.
/6/Постъпилите след първо четене предложения за изменение и допълнение на проектите се внасят за разглеждане в комисията, която ги е готвила.
/7/ПК обсъжда допълнително проектите заедно с постъпилите предложения и внася мотивиран доклад не по късно от седем дни след връщането.
/8/ На второ четене проектът се обсъжда и гласува текст по текст.
/9/ В хода на обсъжданията се разглеждат само писмени предложения внесени до началото на заседанието. Изключенията се отнасят до предложения, касаещи оттегляне, изменение и допълнение на предложените вече текстове.
Чл.89 /1/ Председателят на ОбС изпраща приетите решения, правилници, наредби и инструкции до Областния управител, кмета на Общината и органи в 7-дневен срок от изготвянето на протокола, освен ако в закон не е предвидено друго.
/2/ Председателят на Общинския съвет съобщава на следващото заседание на Общинския съвет за оспорване на решение на Общинския съвет от кмета на общината или от областния управител в случаите, посочени в чл.45, ал. 4 и 5 от ЗМСМА.
/3/ Председателят на Общинския съвет докладва пред общинските съветници акта на кмета, съответно на областният управител, и мотивите към него.
/4/ Върнатия за ново обсъждане акт се разглежда от Общинския съвет в срока по чл. 45, ал. 7 от ЗМСМА.
/5/ Ако са върнати само отделни текстове от акта на Общинския съвет се гласуват само върнатите текстовете.
/6/Актовете на Общинският съвет се довеждат до знанието на населението в срока по ал.1 чрез официалната страница на общината в Интернет. Същите се изнасят и на определено в Общината табло.
/7/ Копие от актовете на Общинският съвет се съхраняват в подходящо помещение определено от кмета на Общината, където се осигурява възможност на гражданите да се запознаят с тях и/или получат копие от даден акт срещу заплащане, съгласно приета от Общинския съвет Наредба.
Чл.90 (1) Общинският съвет може да организира обществени дискусии / обществени консултации относно проекти за решения от значим обществен интерес за местната общност. Целта на обсъждането е гражданите на общината и другите заинтересовани лица да дадат становища и предложения по проекти за решения.
/2/Общинският съвет с мнозинство повече от половината общински съветници приема решение за организиране на обществени дискусии / обществени консултации , с което определя предмета, формите, датата, мястото, продължителността и процедурните правила за провеждането им .
/3/Председателят на общинския съвет, чрез звеното по чл.29а, ал.2 от ЗМСМА уведомява заинтересованите лица и оповестява по подходяща форма за решението по ал. 2 най-малко 10 дни преди датата на обсъждането.
/4/ За постъпилите становища и предложения от заинтересованите лица или гражданите се съставя протокол, който се внася за разглеждане в общински съвет заедно с проекта за решение и становищата на постоянните комисии.
Чл.91(1) Общинският съвет приема решение с което определя предмета, формите, датата, мястото и процедурните правила за провеждане на обществени обсъждания , предвидени в специални закони ( ЗОбБ, ЗУТ, ЗОП и др.);
/2/ Оповестяването се извършва по реда на чл.97, ал.3, а съставянето на протоколи за проведените обсъждания – по реда на чл.97, ал.4 от предходния член.
Чл.92 Проекти за декларации и обръщения могат да внасят общински съветници и групи общински съветници.
Чл.93 /1/ Проектът за общинския бюджет се внася от кмета на общината и се разп¬ределя за становище на всички постоянни комисии. Водеща е комисията, отговаря¬ща за финанси и бюджет.
/2/ Проектът се разглежда приоритетно от постоянните комисии и от съвета.Комисиите са длъжни да се произнесат в срок от 5 дни от разпределянето му.
Чл.94/1/Текстът на нормативните актове на общинския съвет (наредбите), както и приемането им по надлежният ред се удостоверява с подпис от председателя на общинския съвет и лицето, водило протокола, непосредст¬вено след текста на акта.
/2/Удостовереният нормативен акт по реда на ал.1 е оригинал и се съхранява в общинския архив.
/3/Препис от оригинала се издава с разрешение на председателя на общинс¬кия съвет и се заверява от секретаря на общината.
Чл.95 Нормативните и общите ненормативни актове на общинския съвет се разгласяват чрез официалната страница на общината в Интернет или по друг подходящ начин.
Чл.96/1/Председателят на общинския съвети , неговия заместник и общинските съветници са длъжни да приемат граждани и представители на техните организации, и да изслушват предложения и молби по въпроси от местно значение;
/2/ Приемането се провежда в определени дни и часове, с възможност за гражданите да се ползват от правото си и в извънработно време.
Глава десета
ФОРМИ НА КОНТРОЛ
Чл.97 /1/ Общинският съвет упражнява контрол върху актове на кмета на община¬та, издадени в изпълнение на актовете на общинския съвет.
/2/ Общинските съветници упражняват контролните си функции чрез питания.
Чл.98 Общинският съветник може да отправя питания чрез председателя на об¬щинския съвет. Питането се изготвя в писмена форма, подписва се от общинския съветник и се завежда в деловодството на общината. То трябва да бъде ясно и точ¬но формулирано и да не съдържа обвинения и лични нападки.
Чл.99 /1/ Кметът отговаря на питането на следващото заседание, освен ако об¬щинският съвет реши друго. Отговорът може да бъде устен или писмен. Отговорът трябва да бъде писмен, когато общинският съветник, отправил питането, е изразил изрично желание за това.
/2/ Кметът може да поиска удължаване на срока за отговор на питането, но не повече от едно заседание;
Чл.100 /1/ Председателят на общинския съвет обявява постъпилите питания в началото на всяко заседание;
/2/Председателят на общинския съвет е длъжен да изпрати на кмета питането в срок до 2 дни от постъпването му. Той е длъжен да го уведоми и за деня и часа на заседанието, на което трябва да отговори;
/3/Отговорът на питането се отлага, ако поставилият го общински съветник отсъства от заседанието;
Чл.101 Общинският съветник може писмено да оттегли питането си преди получаването на отговор, за което председателят на общинския съвет уведомява кмета на общината и съобщава в началото на заседанието;
Чл.102 /1/ Вносителят може да представи питането си в рамките на 3 минути , а кметът да отговори в рамките на 5 минути.
/2/ В отговора на питането не се провеждат разисквания и не се допускат реплики. Общинският съветник, отправил питането, може в рамките на 2 минути да изрази своето отношение към отговора.
Чл.103 /1/ При писмен отговор на питане, председателят съобщава за това в началото на заседанието и връчва екземпляр от него на съветника, който е отправил питането.
/2/ Питането, заедно с писмения отговор, се прилагат към протокола.
Чл.104 /1/ Общинският съвет изслушва питанията и отговорите в края на заседанието
/2/ Питанията се задават по реда на тяхното постъпване. След всяко питане се изслушва отговора на кмета.
Чл.105 /1/ Общински съветник не може да зададе питане, на което вече е отговорено.
/2/ В случаите, когато питанията не съответстват на изискванията на правилника, председателят уведомява общинския съветник да отстрани в тридневен срок несъответствията.
Чл.106 Общинският съвет провежда обсъждане на отчета за изпълнението на бюджета на 6 месеца.
Чл.107 /1/Кметът на Общината организира изпълнението на актовете на общинския съвет и внася в общинския съвет отчет за изпълнението им 2 пъти годишно. Отчетът обхваща решенията на Общински съвет, договорите и административните актове, издадени в тяхно изпълнение и съдържа анализ на неизпълнените решения с мерки и срокове за тяхното изпълнение;
/2/Кметът на общината изпраща на общинския съвет административните актове, както и договорите и техните изменения и допълнения, издадени в изпълнение на актовете, приети от съвета, в 5-дневен срок от издаването или подписването им.
/3/Кметът на общината представя пред общинския съвет програма за управление за срока на мандата в тримесечен срок от полагането на клетвата. Програмата съдържа основните цели, приоритети, дейности, сроковете за изпълнение и очакваните резултати. Кметът на общината представя пред общинския съвет годишен отчет за изпълнението на програмата в срок до м. Февруари ежегодно.
Чл.108 /1/ Кметът на общината може да върне за ново обсъждане незаконосъобразните или нецелесъобразните актове на общинския съвет или да оспорва незаконосъобразните актове пред съответния административен съд и да иска спиране на изпълнението на общите административни актове и действието на подзаконовите нормативни актове;
/2/Върнатият за ново обсъждане акт заедно с мотивите за връщането му се изпраща на председателя на общинския съвет в 7-дневен срок от получаването му;
/3/Председателят на Общинският съвет разпределя на водещата комисия постъпилото от Кмета на Общината оспорване на решение на Съвета в тридневен срок от получаването им и възлага изготвяне на становище;
/4/Върнатият за ново обсъждане акт не влиза в сила и се разглежда от общинския съвет в 14-дневен срок от получаването му;
/5/Върнатият за ново обсъждане акт може да бъде оспорен пред съответния административен съд от кмета на общината, съответно от областния управител, в 7-дневен срок от изтичане на срока по ал. 4, ако в този срок общинският съвет не се произнесе по него;
/6/Общинският съвет може да отмени, да измени или да приеме повторно върнатия за ново обсъждане акт;
/7/Актът, върнат за ново обсъждане, се приема повторно с мнозинството,определено в закон, но с не по-малко от повече от половината от общия брой на общинските съветници.
Чл.109 /1/Пълномощията на Кмета на Общината или на кметовете на кметства се прекратяват предсрочно на предвидените в чл.42, ал.1 от ЗМСМА основания с решение на общинската избирателна комисия.
/2/Когато пълномощията на кмет на община или на кметство са прекратени предсрочно, общинският съвет избира временно изпълняващ длъжността кмет на общината, съответно временно изпълняващ длъжността кмет на кметството, за срок до полагане на клетва от новоизбрания кмет. За временно изпълняващ длъжността кмет на общината се избира заместник-кмета на общината. Когато няма назначен заместник-кмет, временно изпълняващ длъжността кмет на общината се избира по предложение на общински съветник.
/3/Решенията на общинския съвет по ал. 2 се приемат с мнозинство повече от половината от общия брой на съветниците.
Чл.110 /1/Общинският съвет може да отменя административните актове, издадени от кмета на общината, които противоречат на актове, приети от съвета, в 14-дневен срок от получаването им. В същия срок съветът може да оспорва незаконосъобразните административни актове, издадени от кмета на общината, пред съответния административен съд;
/2/Решенията на общинския съвет по ал. 1 се приемат с мнозинство повече от половината от общия брой на съветниците.
Глава единадесета
ВЗАИМОДЕЙСТВИЕ МЕЖДУ ОБЩИНСКИ СЪВЕТ И ОБЩИНСКА АДМИНИСТРАЦИЯ
Чл.111 /1/ Кметът на общината, кметовете на кметства могат да присъстват на заседанията на общинския съвет и неговите комисии с право на съвещателен глас и да се изказват при условията и по реда, определени в този правилник.
/2/ Кметът на общината подписва и внася в общинския съвет проекти на решения за разглеждане в заседанията на комисиите или на съвета.
/3/ Проекти за решения , внесени от общински съветници се придружават задължително със становище на кмета на общината, освен ако не касаят организационната работа на съвета.
(4) Становището на Кмета се представя в 1-месечен срок, освен ако Общинският съвет не реши друго.
Чл.112 /1/ Кметът на общината организира изпълнението на актовете на общинския съвет и внася в общинския съвет отчет за изпълнението им два пъти годишно.
/2/Изпраща на общинския съвет административните актове, както и договорите и техните изменения и допълнения, издадени в изпълнение на актовете, приети от съвета, в тридневен срок от издаването или подписването им.
Чл.113 Кметът на общината определя длъжностни лица от общинската администрация и подходящо помещение в сградата на общината, където се съхраняват копията на актовете на общинския съвет от последните десет години на хартиен носител и се осигурява достъп на гражданите да се запознаят с тях в рамките на работното време.
Чл.114 Секретарят на общината следи за изготвянето и обнародването на актовете на общината и за довеждането им да знанието на населението.
Чл.115/1/ Кметът на общината уведомява писмено общинския съвет за времето на отпуск или отсъствие по други причини,както и за лицето, който ще го замества през времето на отсъствието му.
/2/ Председателят на общинския съвет уведомява писмено кмета на общината за времето на отсъствие, както и за лицето, което ще го замества.
Чл.116/1/Общинският съвет определя размера на трудовите възнаграждения на кмета на общината и кметовете на кметства в рамките на действащата нормативна уредба по предложение на кмета на общината.
/2/Общинският съвет решава и други въпроси, произтичащи или свързани с правата по трудово правоотношение по отношение на лицата по ал. 1, които не са от изключителна компетентност на други органи.
Чл.117/1/Общинският съвет одобрява структурата на общинската администрация и определя средствата за работна заплата на служителите на издръжка от общинския бюджет по предложение на кмета на общината.
/2/ Общинският съвет може да създава служби на общинската администрация в отделни кметства, населени места или в части от тях по предложение на кмета на общината и определя функциите им.
Чл.118/1/Общинският съвет няма администрация със собствен щат. Дейността на общинския съвет се подпомага и осигурява от общинската администрация.
/2/Кметът на общината осигурява експертното и организационно обслужване на общинския съвет, като определя в устройствения правилник на общинската администрация задълженията на нейните служители.
/3/Конкретните задължения на отделни служители, свързани с подпомагане дейността на съвета и неговите комисии, се определят в длъжностните им характеристики от кмета на общината.
Чл.119/1/ В структурата на общинската администрация се създава специализирано звено за подпомагане и осигуряване на работата на общинския съвет и на неговите комисии.
/2/Служителите в звеното по ал. 1 се назначават и освобождават от кмета на общината по предложение на председателя на общинския съвет.
Чл.120/1/Звеното по чл. 29, ал.2 от ЗМСМА:
1.осигурява деловодното обслужване на съвета и на неговите комисии;
2.осигурява техническото размножаване и изпращане на материалите и поканите за заседания на съвета и неговите комисии;
3.осигурява воденето на протоколите и на присъствените книги от заседанията на съвета и на комисиите, изпращането на актовете на общинския съвет и становищата на комисиите;
4.осигурява спазването на реда по време на заседанията, записванията за изказвания, преброяването и отчитането на резултатите от гласуването;
5.изпълнява и други функции, определени в устройствения правилник на общинската администрация или възложени му от председателя на общинския съвет и се отчита за изпълнението на поставените задачи пред Председателя на Общинския съвет.
/2/Звеното за подпомагане на дейността на общинския съвет е на пряко подчинение на секретаря на общината.
Чл.121 Експертното осигуряване на дейността на общинския съвет и на неговите комисии се подпомага от служителите в общинската администрация
Чл.122/1/ Назначените от кмета кметски наместници могат да присъстват на заседанията на общинския съвет, на заседанията на комисиите и да вземат отношение по въпроси от дневния ред, които се отнасят до съответните населени места.
/2/ Кметските наместници могат да правят предложения за включване на въпроси в дневния ред на заседанията на общинския съвет чрез кмета на общината.
Чл.123/1/ Кметските наместници:
1.организират провеждането на мероприятия, свързани с благоустрояването и хигиенизирането на населеното място;
2.упражняват контрол за законосъобразното използване и отговарят за поддържането, охраната и опазването на общинската собственост на територията на населеното място;
3.предприемат мерки за подобряване и възстановяване на околната среда, организират охраната на полските имоти в землището на населеното място;
4.предприемат мерки за осигуряване и спазване на обществения ред на територията на населеното място;
5.организират и ръководят защитата на населението при бедствия и аварии;
6.водят регистъра на населението и регистрите по гражданско състояние и предоставят свързаните с тях административни услуги на населението в населеното място, изпращат актуална информация на държавните и общински органи;
7.отговарят за спазването на наредбите на общинския съвет на територията на населеното място;
8.представят необходимата информация и отговарят на въпроси, поставени от общинските съветници в заседания на общинския съвет или неговите комисии.
/2/ Кметските наместници изпълняват и други функции, възложени им със закон или друг нормативен акт или със заповед на кмета на общината.