BG46DEMI92408400044821 - IBAN за преводи от местни данъци и такси в лева;
BIC: DEMIBGSF
Адрес на Търговска Банка “Д” АД – Финансов център - гр.Кърджали, ул.”Републиканска” №1
НОВИНИ
[06 Март 2012]
УКАЗАНИЯ
ЗА ОБЕЗОПАСЯВАНЕ НА ПЕШЕХОДНИ ПЪТЕКИ ПО ПЪТИЩА, ОТВОРЕНИ ЗА ОБЩЕСТВЕНО ПОЛЗВАНЕ И ПО УЛИЦИТЕ В НАСЕЛЕНИТЕ МЕСТА
I. Тези указания се прилагат за обезопасяване на пешеходните пътеки по пътища, отворени за обществено ползване и по улиците в населените места, както следва:
1. За пътища от републиканската пътна мрежа от I-ви до Ш-ти клас;
2. За улици от първостепенната улична мрежа (II-ри, III-ти и IV-ти клас) и за улици от второстепенната улична мрежа (V-ти и VI-ти клас).
II. Местоположението на пешеходни пътеки се определя по реда на Наредба №1
от 2001 г. за организиране на движението по пътищата. В случаите, когато не са
изработени генерални планове или проекти за организация на движението,
местоположението се определя от администрациите, управляващи пътя, съгласувано с
службите, определени от министъра на вътрешните работи за контрол по спазване на
правилата за движение.
III. Изисквания за организация на движението при обезопасяване на
пешеходните пътеки:
1 .Предварителна сигнализация - изпълнява се чрез поставяне на
предупредителен пътен знак А18, разположен преди пешеходната пътека в съответствие с изискванията на Наредба № 18/2001 г. за сигнализация на пътищата с пътни знаци. В случай, че не са използвани други мерки за ограничаване на скоростта, пътният знак А18 може да се монтира заедно с пътен знак за ограничение на скоростта В26 или предупредителен пътен знак за опасност A3 9.
2. Сигнализация непосредствено пред пешеходната пътека се извършва:
2.1. За пътища от републиканската пътна мрежа от I-ви до III-ти клас - като се поставят пътни знаци със специални предписания Д17 от съответстващия типоразмер;
2.2. За улици от първостепенната улична мрежа (II-ри, III-ти и IV-ти клас) като се поставят пътни знаци със специални предписания Д17 от съответстващия типоразмер.
Пътен светофар за регулиране на движението на пешеходците се поставя в съответствие с изискванията на чл.32 от Наредба №17 от 2001 г. за регулиране на движението по пътищата със светлинни сигнали.
По преценка на администрациите, управляващи пътя и на службите, определени от министъра на вътрешните работи за контрол по спазване на правилата за движение и след анализ на пътно-транспортната обстановка на пешеходните пътеки с интензивен пешеходен поток и интензивно движение на пътни превозни средства се монтират хоризонтално разположени три броя светофарни секции с диаметър 300 mm на конзоли, изобразяващи светла бягаща човешка фигура на тъмен фон;
2.3. За улици от второстепенната улична мрежа (V-ти и VI-ти клас) като се поставят пътни знаци със специални предписания Д17.
3. Сигнализация на пешеходната пътека.
3.1 Очертаването на пешеходната пътека се извършва в съответствие с изискванията на Наредба №2 от 2001 г. за сигнализация на пътищата с пътна маркировка.
3.2 Осветяването се извършва допълнително, двустранно, насочено и с по-голям интензитет от това на улиците, като преценка за неговата необходимост се извършва от администрациите, управляващи пътя и от службите, определени от министъра на вътрешните работи за контрол по спазване на правилата за движение.
IV. Допълнителни мерки за обезопасяване на пешеходните пътеки.
Допълнителните мерки за обезопасяване на пешеходните пътеки се реализират по преценка на администрациите, управляващи пътя и на службите, определени от министъра на вътрешните работи за контрол по спазване на правилата за движение и могат да бъдат:
1. Изкуствени неравности (напречни ограничители на скоростта, светлоотразителни габари и др.). Технически изисквания:
1.1 Изкуствените неравности се изработват от материали, които трябва да притежават якостни характеристики в съответствие с техническите спецификации, да са устойчиви на износване и въздействие на факторите на околната среда. Изкуствените неравности се сигнализират със светлоотразителни знаци или елементи;
1.2. Изкуствените неравности трябва да бъдат устойчиво закрепени към уличната настилка и да осигуряват не по-малко от 80 на сто от проектната стойност на коефициента на сцепление на основната улична настилка;
1.3. Конструкцията на изкуствените неравности не трябва да пречи на отводняването на уличните платна;
1.4. Препоръчителната височина, независимо от вида на конструкцията и формата на неравностите, не следва да надвишава 55 mm. Препоръчителната широчина не следва да е по-малка от 600 mm;
1.5 За обозначаване на изкуствени неравности се използва пътна маркировка "Изкуствени неравности на платното за движение" - Ml7 с бял или жълт цвят, състояща се от символи - равнобедрени триъгълници, върховете на които са насочени по посока на движението;
1.6 Не се допуска изграждане или монтиране на изкуствени неравности върху платното за движение по републиканските пътища извън населените места.
2. Повдигнати пешеходни пътеки. Технически изисквания:
2.1 Пешеходните пътеки могат да се оформят като повдигната част от пътното
платно с трапецовидна форма;
2.2 Препоръчителната височина не следва да надвишава 100 mm;
2.3. Наклонът на страните (на трапеца) е както следва:
- по посока на пътното движение - до 10 на сто;
- по посока на пешеходното движение конструкцията на повдигнатата пешеходна пътека не трябва да пречи на отводняването на уличните платна и при спазване изискванията на Наредба № 4 от 2009 г. за проектиране, изпълнение и поддържане на строежите в съответствие с изискванията за достъпна среда за населението, включително за хората с увреждания ;
2.4. Широчината по посока на пътното движение (без да се включват страните на трапеца) е в съответствие с изискванията на Наредба №2 от 2001 г. за сигнализация на пътищата с пътна маркировка;
2.5 При изграждане на повдигнатите пешеходни пътеки се спазват изискванията, посочени в IV, т.1.1, т.1.2, т. 1.5 и т.1.6.
V. Разполагането на изкуствените неравности при пешеходни пътеки върху платното за движение по улици или пътища с маршрут на обществен транспорт се извършва по предписание на службите, определени от министъра на вътрешните работи за контрол по спазване на правилата за движение, съобразно пътно¬транспортната обстановка, съгласувано с администрациите управляващи пътя, в съответствие с изискванията посочени в IV „Допълнителни мерки за обезопасяване на пешеходните пътеки".