BG46DEMI92408400044821 - IBAN за преводи от местни данъци и такси в лева;
BIC: DEMIBGSF
Адрес на Търговска Банка “Д” АД – Финансов център - гр.Кърджали, ул.”Републиканска” №1
НОВИНИ
[21 Юни 2010]
РЕШЕНИЕ № 23 - ПР /2010г.
за преценяване на необходимостта от извършване на оценка на въздействието върху
околната среда
На основание чл. 93, ал. 2 и ал. 5 от Закона за опазване на околната среда (ЗООС), чл. 7, ал. 1 и чл. 8, ал. 1 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка на въздействието върху околната среда (Наредбата за ОВОС), чл. 31, ал. 4 и ал. 6 от Закона за биологичното разнообразие (ЗБР), чл. 40, ал. 4 във връзка с чл. 2, ал. 2 и 3 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка на съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони (Наредбата за ОС) и представена писмена документация от възложителя по Приложение № 2 към чл. 6 от Наредбата за ОВОС
РЕШИХ
да се извърши оценка на въздействието върху околната среда и оценка за степента на въздействие на инвестиционното предложение върху защитените зони за
инвестиционно предложение за "Изграждане на газопровод Комотини (Гърция) -Димитровград - Стара Загора" (Р България)",
което има вероятност при реализацията си да окаже значително отрицателно въздействие върху природни местообитания, популации и местообитания на видове, предмет на опазване в защитени зони
възложител: „Български Енергиен Холдинг" ЕАД - гр. София, ж.к. "Люлин 2", бул. „Панчо Владигеров" № 66; Идентификационен № 831373560
Кратко описание на инвестиционното предложение:
Инвестиционното предложение предвижда изграждане на газопровод междусистемна връзка Гърция-България (ГМВГБ), със следните предварителни параметри:
• Дължина: около 168 км (28 км от гр. Комотини, Гърция до българо-гръцката граница и около 140 км от българо-гръцката граница до пръстена на българската газопреносна мрежа при гр. Стара Загора);
• Условен диаметър на тръбата: 700 мм;
• Капацитет: около 3 млрд. куб.м на година с възможност за увеличение до около 5 млрд. куб. м. на година и проектно налягане 75 бара, при проектна температура от 50° С;
• Възможност за пренос на газ в двете посоки (реверсивен режим).
Трасето на газопровода е изцяло по нов маршрут за внос на природен газ в страната, който ще свърже българската и гръцката газови системи, като на територията на Р България новият газопровод ще се свърже с националната газопреносна мрежа в района на Стара Загора.
Междусистемната връзка Гърция - България (ГМВГБ) включва следните елементи:
• Отклонение от съществуващата газопреносна инфраструктура в Комотини в северна Гърция. Комотини е точката на свързване между неотдавна изградената междусистемна връзка Турция - Гърция и гръцката национална газопреносна система;
• Газоизмервателна станция и очистна станция за пуск на очистни и инспекционни бутала в близост до съществуваща АГВС Комотини (приблизително 28 км, диаметър 28 инча);
• Магистрален тръбопровод от Комотини до гръцко-българската граница (Маказа)
• Магистрален тръбопровод от гръцко-българската граница до Стара Загора
• (с. Загоре) в България;
• Очистна станция за прием на очистни инспекционни бутала и газоизмервателна станция с регулатор по налягане и дебит на изход, построени на обща площадка в района на кранов възел Загоре от съществуващата национална газопреносна система.;
• Възможни са три точки за отклонения от българския участък на тръбопровода, включващи съоръжения за измерване и контрол на налягането, обслужващи градовете Кърджали, Хасково и Димитровград.
Газопроводът навлиза в Р България при проход „Маказа" на 894 м.н.в. и преминава през територията на административните области Кърджали, Хасково и Стара Загора. Представени в цифров вид са два варианта на трасе („западен-2" и „източен-1") с ширина 4км, след нанасянето на които в ГИС се установи следното:
„Западният вариант" на трасето на газопровода не преминава през защитени територии по смисъла на Закона за защитените територии, а „източният вариант" засяга две защитени местности - „Рибино" в землищата на селата Рибино и Самовила, общ. Крумовград, обл. Кърджали, обявена със Заповед № рд 583/2.11.2000 г. на министъра на околната среда и водите, и „Големият сипей" при с. Рабово от същата община, обявена със Заповед № РД-471/2001 г.
Двете трасета преминават през следните защитени зони по смисъла на Закона за биологичното разнообразие:
- 5 зони за опазване на "природните местообитания и на дивата флора и фауна -ВО0000425 „Река Съзлийка", ВО0000442 „Река Мартинка", ВС0000576 „Река Марица", ВО0001032 „Родопи - Източни" и ВО0001034 „Остър камък", включени в списъка със защитени зони, приет с Решение № 122/2007 г. на министерски съвет,
- 3 зони за опазване на дивите птици - ВО0002012 „Крумовица", „Мост Арда" и ВО0002013 „Студен кладенец", обявени съответно със Заповед № РД - 765/28.10.2008г. (ДВ бр. 101/2008 г.), Заповед № РД - 784/2008 г. (ДВ бр. 104/2008 г.) и Заповед № РД -766/28.10.2008г. (ДВ бр. 101/2008 г.) на министъра на околната среда и водите.
При извършената проверка за допустимостта на трасето спрямо определените режими със заповедите за обявяване на защитените територии и защитените зони, е установено, че реализирането на „източния вариант" от трасето е недопустимо спрямо въведените със заповедите за обявяване режим на защитените местности „Големият сипей" и „Рибино".
„Западният вариант" на трасето на газопровода е допустим за реализиране и не противоречи на режима на защитените зони за опазване на дивите птици, регламентиращи режима на дейностите в тях.
Инвестиционното предложение попада в т.Ю, б. „к" от Приложение №2 на ЗООС и съгласно чл.93, ал.1, т.1 от Закона е предмет на преценяване на необходимостта от ОВОС. Предвид засягане на територия, контролирана от две РИОСВ - гр. Стара Загора и гр. Хасково, компетентен орган за произнасяне с решение е министърът на околната среда и водите..
Съгласно разпоредбите на чл. 31, ал. 1 от Закона за биологичното разнообразие и съгласно чл. 2, ал. 1, т. 3, буква "а", ал. 2 и 3 от Наредба за ОС, инвестиционното предложение подлежи на оценка за съвместимостта им с предмета и целите на опазване на описаните по-горе 33.
МОТИВИ:
I. Характеристики на предлаганото строителство, дейности и технологии: обем, производителност, мащабност, взаимовръзка, и кумулиране с други предложения, ползване на природни ресурси, генерирани отпадъци, замърсяване и дискомфорт на околната среда, както и риск от инциденти:
1. При строителството на газопровода по „западния вариант" на трасето и на необходимата за целта инфраструктура е възможно да бъдат пряко увредени и/или унищожени природни местообитания 91 МО „ Балкано-панонски церово-горунови гори ", 91^0 ,№изийски букови гори", 9130 букови гори от типа Азреги1о-Ра%еШт", 5130 „Съобщества на Лпгрегиз соттитз върху варовик" и 5210 Храсталаци с Зитрегиа зрр", както и приоритетното за опазване 91АА* „Източни гори от космат дъб", тъй като според наличната в МОСВ база данни се очаква тези местообитания да попадат в обхвата на въздействие в защитени зони ВО0001032 „Родопи Източни" и ВС0001034 „Остър камък".
2. Изкопните работи и струпването на техника и хора са предпоставка за повишаване на шумовото натоварване в района на защитена зона ВО0002013 „Студен кладенец" с вероятно неблагоприятно въздействие (безпокойство, прогонване) върху видовете птици, предмет на опазване в нея.
3. Необходимо е да се анализира и отчете рискът от инциденти, в т.ч. от течове от газопровода по време на потенциални събития като корозия, внезапни пробиви, поддръжка или работа по разширяване на системата; замърсяване с отпадъци на язовир „Студен кладенец" и други повърхностни водни обекти.
П. Местоположение, в това число чувствителност на средата, съществуващото ползване на земята, относителното наличие на подходящи територии, качеството и регенеративвата способност на природните ресурси в района:
1. Преминаването на газопровода през защитени зони ВО0000425 „Река Съзлийка", ВО0000442 „Река Мартинка", ВО0000576 „Река Марица" и ВО0001034 „Остър камък" и поддържането на сервитута по време на експлоатацията му предполагат трайно увреждане и/или невъзможност за възстановяване на крайречни природни местообитания, предмет на опазване в тях.
2. Необходимо е да се идентифицира наличието на съоръжения за питейно-битово водоснабдяване в близост до трасето на газопровода, учредени ли са санитарно-охранителните им зони към момента и засяга ли трасето на газопровода такива зони. В тази връзка препоръчваме допълнително провеждането на консултации със съответната Басейнова дирекция. Да се обоснове допустимостта на предвидено строителство в санитарно-охранителни зони (СОЗ) на водоизточници и др. чувствителни зони, при наличие на такива на и в близост до трасето на газопровода
Ш. Способността за асимилация на екосистемата в естествената околна среда:
1. По време на строителството има вероятност да бъдат увредени, вкл. унищожени и фрагментирани местообитанията на бозайници като лалугер, видра, пъстър пор, добруджански хомяк, на земноводни и влечуги като двата вида сухоземни костенурки и бумките, на опазваните „горските" видове от разред Прилепи и на другите видове животни, предмет на опазване в ВО0000425 „Река Съзлийка", ВО0000442 „Река Мартинка", ВО0000576 „Река Марица", ВО0001034 „Остър камък" и ВО0001032 „Родопи Източни", както и на важни за тях ключови елементи на зоните.
IV. Характеристиките на потенциалните въздействия - териториален обхват, засегнато население, включително транстранични въздействия, същност, големина, комплексност, вероятност, продължителност, честота и обратимост:
1. Вероятното намаляване на площите или негативни изменения в параметрите на местообитанията на видовете е предпоставка за изменение във възрастовата структура, числеността и плътността на популациите и влошаване на благоприятния природозащитен статус на видовете, предмет на опазване в засегнатите защитени зони.
2. Необходимо е да се направи подробна оценка и прогноза по отношение на възможните въздействия в резултат от реализиране на предложението върху: повърхностни водни обекти, паметници на културата намиращи се в обхвата на инвестиционното предложение.
3. Необходимо е да се отчете кумулативното въздействие с други предложения, ■ намиращи се в близост до трасето на разглежданият участък от газопровода при строителството и експлоатацията на обекта.
V. Обществен интерес към предложението за строителство, дейности или технологии:
Възложителят е уведомил писмено за инвестиционното предложение кметовете на съответните общини и кметства по трасето на газопровода, а чрез тях и засегнатото население. Към момента няма данни за възражения относно инвестиционното предложение.
VI. Докладът за оценката на съвместимостта (ДОС) следва да бъде структуриран по
изискванията на чл. 23, ал. 2 от Наредбата за ОС.
При определянето на същността и степента на въздействие да бъдат съблюдавани критериите на чл. 22 от нея, като определянето й да бъдат използвани количествени оценки за очакваните загуби или влошаване състоянието на местообитания (площ) и видове (численост и плътност на популациите), предмет на опазване в защитените зони, както по отношение на представеността на местообитанието/вида в дадена защитена зона, така и в мрежата от защитени зони.
В ДОС да бъдат разгледани и оценени алтернативни решения по смисъла на § 3, т. 7 от Допълнителните разпоредби към Наредбата за ОС за реализирането на инвестиционното предложение.
Спрямо установените въздействия да бъдат предложени и оценени конкретни, изпълними и контролируеми смекчаващи отрицателното въздействие мерки.
Предвид предмета на опазване в зоните, оценката за съвместимост да бъде възложена на експерти, отговарящи на изискванията на чл. 9, ал.1 от Наредбата за ОС и притежаващи компетентност в областта зоологията и фитоценологията.
Докладът за степента на въздействие да бъде представен, съгласно изискванията на чл. 24, ал. 1 от Наредбата за ОС.
Настоящото решение се отнася само за конкретното заявено предложение и в посочения му капацитет.
Решението може да бъде обжалвано пред Върховния административен съд в 14-дневен срок от съобщаването му на заинтересованите лица по реда на Административно-процесуалния кодекс.