BG46DEMI92408400044821 - IBAN за преводи от местни данъци и такси в лева;
BIC: DEMIBGSF
Адрес на Търговска Банка “Д” АД – Финансов център - гр.Кърджали, ул.”Републиканска” №1
НОВИНИ
[28 Октомври 2008]
Джебелчани с нов водопровод по безизкопна технология
Първото му поставяне е през 70-те години на миналия век, когато е монтирана стоманена тръба издържаща 20 атмосфери. Водопроводът е положен под дъното на реката по класическа технология на дълбочина от около 2 метра под коритото на реката в слой от чакъл и валуни, запълнени с пясък. Авария в края на 90-те години, в следствие придошлите води, налага повторно изграждане на водопровода, този път полиетиленови и с по-малко атмосфери. Отново поради естественото изместване на коритото на реката, малката дълбочина на монтаж и проливните дъждове, налага отново да се работи по водопровода. Пълноводното течение изравя тръбата от дъното на реката и тя вече „плува” във водите на реката. По нея се наблюдават видими повреди. Опасността да се скъса всеки момент налага за трети път да се вземат мерки по изграждане на водопровода. За да се избегне отново да се копае след няколко години се решава да се приложи съвременен метод по безизкопно прокарване на тръбопровод. Със задачата е натоварена Българската асоциация за безизкопни технологии.
Прилагайки своите умения, специалистите за първи път в България извършиха управляемо хоризонтално сондиране в скала. Специална американска машина прокопа подземен канала на дълбочина от 6 метра, в който бе поставена тръбата. Благодарение на голямата дълбочина ще се предотврати следващо изплуване на тръбата на повърхността и опасност от нарушаване на цялостта й. За първи път бяха използвани и специализирани найлонови тръби за управляемо хоризонтално сондиране. Те са с полипропиленова изолация, която няма да позволи преминавайки през скалните участъци повърхността на тръбите да бъде увредена.
Подмяната на водопровода под река Върбица се извършва със средства от Междуведомствената комисия при бедствия и аварии към Министерски съвет. На община Джебел са отпуснати 200 хил. лв., с които проблема да бъде решен веднъж за винаги.